GÜMELININ TARIHI

karakavuz
Tarihi bir resimle baslamak herhalde en uygun olur. Burada ismini cok duydugumuz ama resimlerini bilmedigimiz büyüklerin resmidir.1939 yilinda cekilmis bir resim olup detayli bilgileri karakavuz köyünden sayin Namik Ilik in hazirlatmis oldugu www.karakavuz.biz sitesinden alabilirsiniz.
1800 yillarinin sonlarina dogru Ordunun Gürgentepe ilcesinden cesitli nedenlerden Basta ekonomik olmak üzere dogru göce baslamistir.Göcün baslangici basta 11 veya13 aile oldugu söylenir. Ilk durak yerleri Düzce olarak secilmis ama topraklarinin kurak ve bataklik olmasindan dolayi yerlesmeyip Eregli gelmisler.Burada ise kültürlerini yasatmanin zor olacagi inanci, denize yakinligi(savas olursa denizden cikartma olmasi ihtimali) ormanin bol olmamasi (cünkü gelen ilk nesil tahtadan tabak, kasik ,tekne yaparlarmis)gibi cesitli nedenlerden dogru onlari daglara gitmelerine neden olmustur.Gümeliye ciktiktan sonra Orduda kalan akrabalarini, cocuklarini yanlarina almaya baslamislar.Bu topraklarda genisleyerek ve köyün cografik yapisindan dolayi gümeliler degisik köylere bölünmüstür.Karakavuz, Akköy ,Ibrahimci,.... gibi.hasan cakir ve inönü

Yan tarafdaki resim Gümelinin unutulmayanlarindan HASAN CAKIR in Ismet Inönü ile bir resmidir.KÖYÜMÜZDEKI MUHTARLAR

Burada verecegimiz isimlerin sirasi veya unutulmus olanlari varsa simdiden özür dilerir. Cünkü elimizde yazili bir kaynak olmadigindan büyüklerimizden aldigimiz bilgiler degerlenmektedir. Burada yazilanlara eklemek istedikleriniz veya düzeltme olursa bana e-mail ile ulasabilirsiniz
Gümeli ilk zamanlar muhtarlik olarak Gecmise bagliymis.Köyümüz nüfus olarak cogalmaya baslayinca Gecmisten ayrilmisiz. Ayrildigimizda Gecmisin muhtari Hasan Pehlivan diye birisi döneminde olmus.
Köyümüzdeki muhtarlar sirasi ile

1. Soytaraoglu Halil
2. Ahmetcenin Ali
3. Ilyas Türkyilmaz (Asigin Ellez)
4. Cobanoglu Ali
5. Hasan Sentürk (Kumbul Hasan)
6. Aziz Bilgen (Leber, Deli Ahmetin Aziz)
7. Cemal Arslanoglu(Molla Mustafanin Cemal)
8.
Raif Baytekin (Kulanin Raif)
9. Hüseyin Sezgin (Deligöz)
10. Cemal Kaymaz (Kuru Cemal)

Bundan sonra Köyümüz Belediye olup mahallelere ayrilmistir. Mahalle Muhtarlari ise


MERKEZ MUHTARI KARAGÖL MUHTARI KALE MUHTARI FINDIKLIAGILI MUHTARI
HÜSEYIN KUZU
(ARAP HÜSEYIN)
SATI ARSLAN
(SATI CAVUS)
HALIL SAYDAM
(KORALININ PASA)
ALI CAKIR
(AHMET CAVUSUN)
RAMAZAN AKDENIZ TACETTIN YIGIT CEMAL KOCDEMIR MUZAFFER TOSUN
ERDOGAN SEN


GÜMELIDE BAYRAMLASMA
Her tarafta oldugu gibi
Köyümüzde de bayramlasma önemlidir.Digerlerinden farkimiz bizler bayramlari mezarlik yanlarinda bulusuruz. Ölülerimize kuran okutur onlari saygi ile anariz. Eglencelerimiz yememiz icmemiz burada olur. Amac ölümüzde dirimizde beraber oluruz.

Köyümüzde yerlesmis olan bayram eglenceleri günü ise
Kurbanda

1.gün Kaleyani ve Camiyaninda
2.gün Erenköy Tütek ve Findikliagilinda
3. gün Secde
olur