Kisa bir yayla bilgisi vermem gerekirse İlin en yüksek tepesiolan Bacaklı Yayla (1637 m) eteğindeki Bölüklü Yayla, yayla evleri, yaşayan yaylacılık geleneği ve zengin bitki örtüsüyle yayla turizmine aday bir doğal ortamdır.

Simdi bu yaylamiz hakkindaki düsüncelerim.
Ben bu siteyi yapmaya baslayinca paylasmanin ne kadar önemli oldugunun bilincindeydim. Bunu bir kez daha cok iyi anladim. Nasil derseniz, köyümüzdeki yaylalar deyince ilk aklima gelen Bacakli veya Bölüklü olur veya bilemedin bir iki tane daha gelirdi. Ama dostlaedan edindigim bilgilere bakarak daha ne kadar cok yaylalarimizin oldugunu anladim. Ismini ilk defa burada duydugum yaylalari burada paylasmak istiyorum. Belki dahada vardir. Paylasirsaniz seviniriz.

BÖLÜKLÜ, KIZ KULAK, DIKMEN, KÜNELLI(Kalede), BACAKLI,ORTA YAYLA, CÖPLÜK,TAVAK CAYIRI, ÜCYURT ,KARATEPE

Bu yaylalar köyümüz icin güzel bir gelir kaynagi olabilir.Yukaridaki yayla isimlerinin bazilarini ben!! ne yazikki ilk defa duydum. Demekki bizim asil eksikligimiz köyümüzdeki var olan bu güzellikleri kendimiz tanimaliyiz. Biz birbirimize reklam yapmaliyiz.
Alapli ve cevresinde yasayan herkes Akkayyi bilir. Ne özelligi var gözünüzde canlandirin. Ama reklami iyi oldugu icin yurt disindan gelen bizler veya alapli disinda calisan isci ve memurlar piknik denince ilk gidecegi yer orasi olur. Senede bir defa olsun yaylalara cikmak aklimiza gelmez. Neden?
Cok mu kötü bizim yaylalarimiz. Bence kesinlikle degil sadece eksiklik tanitim olmamasi. Bunu Alapli belediyesi güzel bir girisim yapti aslinda . Bunu degerlendirmemiz gerekir. Bakin yasli agacEreglinin,Zonguldagin, tüm Karadenizin degil TÜRKIYENIN EN YASLI AGACI bizim yaylada.Bu bile dogru kullanilirsa cok güzel bir reklam araci. Tabi bunun yaninda diger faktörler var.Ilk aklima gelenler dogasi, havasi,suyu, alabaligi, kültürünüde ekledinmi düsünün gerisini.
Yasimiz ne olursa olsun yukaridaki yayla isimlerinin bazilarini ne yazikki ilk defa duyuyoruz. Demekki bizim asil eksikligimiz köyümüzdeki var olan bu güzellikleri kendimiz tanimaliyiz. Biz birbirimize reklam yapmaliyiz.
Ilk önce sorunlari dile getirmek lazim. En önemli acil olarak yol sorunu. Bunu hallettimi diger leri cözülür. Tabi bu sahislari asiyor Burada Belediyenin devreye girmesi gerekir. Nasil yapilir nasil olur kanuni süreci bilemem. Inaniyorumki belediye isterse olur. Sunuda belirtmek zorundayim yol sorunu ha deyince halledilecek bir mesele degil elbette. Bunu planli bir sekilde yaklasip cözüm üretmesi gerekir.